Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Druhowie z Faryn dołączyli do strażackiej elity


W poniedziałek, 19 grudnia druhowie z jednostki OSP Faryny odebrali uroczyście decyzję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu ich jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.


 • Data:

Decyzję w Szymanach z rąk komendanta wojewódzkiego PSP odebrał osobiście druh Mariusz Drężek, prezes jednostki. Oficjalnie OSP Faryny w systemie działa już od 11 listopada. - Jest to druga systemowa jednostka na terenie gminy Rozogi – mówi brygadier Zbigniew Stasiłojć z KP PSP w Szczytnie. - Jednostka przed włączeniem do systemu musiała spełnić szereg wymagań. Między innymi dotyczących wyposażenia, czy sprawności bojowej. Nasze założenia są takie, aby co najmniej dwie jednostki z danej gminy były w KSRG. OSP Faryny była w planach od wielu lat.

W tej chwili w naszym powiecie są 14 systemowe jednostki na 34 OSP.

OSP Faryny ma 35 druhów, z czego 18 ma pełne uprawnienia do wyjazdów. Jednostka dysponuje jednym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym. Rocznie wyjeżdża do około 15 akcji. OSP Faryny działa od 1946 roku. - Właśnie przechodzimy zmianę pokoleniową – śmieje się prezes Drężek. - Do jednostki wstępują nasze dzieci, zaczynają jeździć do akcji. Mamy już w swoich szeregach między innymi córkę prezesa i syna naczelnika.


Reklama

 

* * *

Po opublikowaniu tej informacji na stronie internetowej „Tygodnika Szczytno” jeden z czytelników zadał pytanie, dlaczego na tę uroczystość nie zaproszono wójta Zbigniewa Kudrzyckiego oraz pozostałych członków OSP Faryny.

 

- Rzeczywiście, takiego zaproszenia nie otrzymaliśmy – potwierdza to wójt Zbigniew Kudrzycki. - Dlaczego? Tego nie wiem, to pytanie bardziej do komendy wojewódzkiej PSP w Olsztynie. Co więcej podobna sytuacja była przy rozdaniu promes młodzieżowym drużynom OSP w Dźwierzutach. Tam jednak szybko w temacie zorientowała się pani wójt gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik i nas zaprosiła. To nasze dzieci, nasze jednostki, dlatego tam się pojawiliśmy – dodaje.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. kpt. Grzegorza Różańskiego.

Reklama

 

- Nie byliśmy organizatorami tych uroczystości, zarówno w Pasymiu, jak i Szymanach – mówi. - Organizatorami tych wydarzeń były samorządy i to po ich stronie było ustalanie listy gości. My w nią nie ingerowaliśmy. Zarówno komenda wojewódzka, jak i powiatowa były wyłącznie instytucjami wspomagającymi. Poza tym nie praktykujemy w województwie indywidualnych zaproszeń władz samorządowych. Są to wydarzenia otwarte, gdy jednostki strażackie, czy młodzieżowe drużyny pożarnicze wyjeżdżają na tego typu uroczystości, to samorządowcy doskonale o tym wiedzą. Zawsze są mile widziani i mogą brać udział w tego typu wydarzeniach – dodaje rzecznik.

 Komentarze do artykułu

Jan

Jeżeli jakaś jednostka w krajowy system to tylko Klon.a Faryny?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama