Piątek, 24 Marca
Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -

Reklama


Reklama

Druhowie z Faryn dołączyli do strażackiej elity


W poniedziałek, 19 grudnia druhowie z jednostki OSP Faryny odebrali uroczyście decyzję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu ich jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.Decyzję w Szymanach z rąk komendanta wojewódzkiego PSP odebrał osobiście druh Mariusz Drężek, prezes jednostki. Oficjalnie OSP Faryny w systemie działa już od 11 listopada. - Jest to druga systemowa jednostka na terenie gminy Rozogi – mówi brygadier Zbigniew Stasiłojć z KP PSP w Szczytnie. - Jednostka przed włączeniem do systemu musiała spełnić szereg wymagań. Między innymi dotyczących wyposażenia, czy sprawności bojowej. Nasze założenia są takie, aby co najmniej dwie jednostki z danej gminy były w KSRG. OSP Faryny była w planach od wielu lat.

W tej chwili w naszym powiecie są 14 systemowe jednostki na 34 OSP.

OSP Faryny ma 35 druhów, z czego 18 ma pełne uprawnienia do wyjazdów. Jednostka dysponuje jednym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym. Rocznie wyjeżdża do około 15 akcji. OSP Faryny działa od 1946 roku. - Właśnie przechodzimy zmianę pokoleniową – śmieje się prezes Drężek. - Do jednostki wstępują nasze dzieci, zaczynają jeździć do akcji. Mamy już w swoich szeregach między innymi córkę prezesa i syna naczelnika.


Reklama

 

* * *

Po opublikowaniu tej informacji na stronie internetowej „Tygodnika Szczytno” jeden z czytelników zadał pytanie, dlaczego na tę uroczystość nie zaproszono wójta Zbigniewa Kudrzyckiego oraz pozostałych członków OSP Faryny.

 

- Rzeczywiście, takiego zaproszenia nie otrzymaliśmy – potwierdza to wójt Zbigniew Kudrzycki. - Dlaczego? Tego nie wiem, to pytanie bardziej do komendy wojewódzkiej PSP w Olsztynie. Co więcej podobna sytuacja była przy rozdaniu promes młodzieżowym drużynom OSP w Dźwierzutach. Tam jednak szybko w temacie zorientowała się pani wójt gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik i nas zaprosiła. To nasze dzieci, nasze jednostki, dlatego tam się pojawiliśmy – dodaje.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. kpt. Grzegorza Różańskiego.

Reklama

 

- Nie byliśmy organizatorami tych uroczystości, zarówno w Pasymiu, jak i Szymanach – mówi. - Organizatorami tych wydarzeń były samorządy i to po ich stronie było ustalanie listy gości. My w nią nie ingerowaliśmy. Zarówno komenda wojewódzka, jak i powiatowa były wyłącznie instytucjami wspomagającymi. Poza tym nie praktykujemy w województwie indywidualnych zaproszeń władz samorządowych. Są to wydarzenia otwarte, gdy jednostki strażackie, czy młodzieżowe drużyny pożarnicze wyjeżdżają na tego typu uroczystości, to samorządowcy doskonale o tym wiedzą. Zawsze są mile widziani i mogą brać udział w tego typu wydarzeniach – dodaje rzecznik.

 Komentarze do artykułu

Jan

Jeżeli jakaś jednostka w krajowy system to tylko Klon.a Faryny?

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama