Sobota, 22 Czerwiec
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza -

Reklama


Reklama

Domowe sposoby na wywabianie plam


Czasem praktyka rozwiązywania codziennych problemów stosowana przez pokolenie naszych babć i matek, okazuje się bardziej skuteczna od nowoczesnych rozwiązań. Poradników z domowymi sposobami na wywabianie plam z ubrań jest sporo, jednak w wielu z nich pomijana jest kwestia zasadnicza - dostosowanie środków do specyfiki zabrudzenia. To, jak wywabić plamy z tkanin i jakich specyfików użyć - zależy od tego, czym tkanina została zabrudzona. Przedstawiamy przewodnik po plamach i sposobach na ich usunięcie!


 • Data:

Wywabianie plam - informacje podstawowe

Jak wywabić plamy z ubrań? Szybko! Czas reakcji jest jednym z kluczowych czynników, decydujących o powodzeniu akcji. Im więcej czasu upłynie od momentu zabrudzenia, tym trudniej będzie je usunąć. Nim jednak sięgniesz po odplamiacz lub zaczniesz mocno szorować materiał podczas prania ręcznego - ustal z czego powstało zabrudzenie. Z taką wiedzą, nawet stare plamy da się zazwyczaj usunąć. Trzeba tylko dowiedzieć się czym i w jaki sposób!


 

Niezależnie od rodzaju zabrudzenia i zastosowanych do wywabiania plam środków, po “zabiegu wykonanym miejscowo” - należy ubranie wyprać ręcznie lub w pralce. Nie dość, że wywabianie plam będzie wtedy jeszcze bardziej skuteczne, to jeszcze umożliwi pozbycie się resztek substancji czyszczącej z materiału. Świetnej jakości środki piorącej znajdziesz np. w ofercie marki Milove

 

Czym i jak wywabić plamy z zabrudzeń różnego rodzaju? Praktyczny przewodnik

Soda oczyszczona, sól, ocet i kwasek cytrynowy - to najbardziej uniwersalne substancje, obecne chyba w każdym domu. Ich zastosowanie przekracza progi kuchni. Jakie specyfiki o innym niż wywabianie plam przeznaczeniu pomogą Ci przywrócić tkaninom czystość? Jakie są domowe sposoby na usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń?

   1. Jak wywabić plamy z krwi?

Świeżo powstałe zabrudzenia można usunąć poprzez polewanie plamy wodą utlenioną lub zwykłą wodą z dodatkiem soli. Jeśli natomiast plama nie należy do nowych, spróbuj dodatkowo namoczyć zabrudzoną tkaninę w lodowatej wodzie. Do wywabiania plam z krwi używaj wyłącznie zimnej wody - gorąca spowoduje efekt odwrotny - plama mocniej przylgnie do materiału! 

   1. Jak wywabić tłuste plamy?

To chyba najczęstszy rodzaj zabrudzeń. W dodatku wywabianie plam tego typu należy do najtrudniejszych. Sprawę komplikuje fakt, że tłuste plamy mogą być różne: z oleju, masła, smaru czy… szminki lub fluidu. Uniwersalną odpowiedzią na pytanie jak wywabić plamy z tłuszczu jest zazwyczaj… zwykły płyn do mycia naczyń. Ponadto tłuste plamy możesz usunąć przy pomocy octu lub roztworu czystego alkoholu i soli.

   1. Jak wywabić plamy z kawy

Czarna ambrozja oprócz dawki energii i wrażeń smakowych może powodować trudne do wywabienia plamy. Możesz je usunąć na kilka sposobów np. polewają miejsce zabrudzenia wodą utlenioną lub kwaskiem cytrynowym, wcierając sól lub sodę oczyszczoną czy żółtko kurzego jaja z dodatkiem alkoholu. Następnie namocz ubranie w ciepłym roztworze wody z płynem do prania i wypierz. 

   1. Jak wywabić plamy z żywicy

Wcześniej radziliśmy jak wywabić plamy z masła lub oleju, a teraz wskazujemy na te tłuszcze jako skuteczne środki do usuwania plam z żywicy. Odrobinę masła nałóż na plamę i pozostaw na co najmniej godzinę. Następnie usuń powstałą maż nasączonym alkoholem gazikiem, a ubranie wypierz. Zamiast masła możesz użyć soli, sody oczyszczonej, olejku z drzewa herbacianego (szczególnie w przypadku kolorowych tkanin) czy talku.

   1. Jak wywabić plamy z wybielacza

Odpowiedź na to pytanie niech stanowi zachętę do sięgania w pierwszej kolejności po domowe sposoby wywabiania plam. Otóż, plamy powstałe w wyniku zastosowania wybielacza to przebarwienia. A ich nie da się usunąć. Rozwiązaniem może być zafarbowanie ubrania na zbliżony do wyjściowego kolor lub - jeśli plamka jest niewielka - naszycie w jej miejscu ozdobnej aplikacji…

   1. Jak wywabić plamę z długopisu

Ponadprogramowe zdobienia na koszulce wykonane długopisem lub plamy z atramentu to nie tylko specjalność dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi i gryzmoł gotowy. By go usunąć, należy natrzeć go jedną z następujących substancji: czysty alkohol, krem do golenia, gliceryna, sok z cytryny.

   1. Inne ciekawe domowe sposoby na wywabianie plam

Czy wiesz jak wywabić plamy z potu na białych ubraniach? Wetrzyj w nie białą pastę do zębów. A co z uporczywymi plamami z czekolady? I na nie jest sposób w postaci mikstury z jajka i gliceryny. Wiele przydatnych informacji o domowych sposobach na plamy odnajdziesz na stronie towarzysza drogi do czystych i zadbanych ubrań - marki Milove

Skuteczne wywabianie plam. Postaw na sprawdzone rozwiązania

Po zastosowaniu każdego z wyżej wymienionych, domowych sposobów wywabiania plam z ubrań - należy je wyprać! To bardzo istotny etap walki z zabrudzeniami. Jeśli np. pozostawisz zbyt długo alkohol lub ocet na tkaninie, substancje te mogą odbarwić ubranie. Zaschnięta pozostałość po plamie z krwi, może już nigdy nie opuścić struktury materiału - podobnie plamy z żywicy czy tłuszczu. 

Pranie ubrania po odplamianiu jest konieczne. A w czym najlepiej prać? Niezależnie od metody prania - wybieraj zawsze najlepszej jakości środki piorące, najlepiej w postaci żelu lub płynu. Oprócz dokładnego usuwania zabrudzeń, zadbają o tkaniny, ich właściwości i kolory, a w przypadku żelu hypoalergicznego - również o Twoją skórę. Ponadto przyjemny zapach detergentu pozostanie z Tobą na długo. 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama