Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Dłubacze dłubali dłubanki (zdjęcia)


Za nami już 12. edycja jedynych takich w Polsce warsztatów ekologiczno-kulturalnych w Nadleśnictwie Spychowo.Ponad 60 uczestników wzięło udział w tegorocznym „Święcie Mazurskiej Dłubanki”. Pod okiem instruktora powstało 6 łodzi jednopiennych, tzw. dłubanek, które wystartowały w widowiskowych regatach na jeziorze Spychowskim ostatniego dnia warsztatów.

W dłubaniu łodzi jednopiennych wzięły udział osoby z różnych zakątków naszego kraju. Dłubała grupa rekonstrukcyjna „Synowie Jaćwieży” z Suwałk, Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy, rodzina z Lubicza, Koło Naukowe Leśników SGGW, Ochotnicza Straż Pożarna w Spychowie i kilku młodych ludzi, tworzących grupę o intrygującej nazwie „Fagumiarze”(na cześć popularnego i wszechstronnego obuwia- gumofilca).


Reklama

 

Jak się okazuje, w czasie wakacyjnym nie tylko kąpiele w mazurskich jeziorach i zwiedzanie atrakcyjnych turystycznie miejsc to przyjemne doznania, bo należy do nich również wydrążanie ciosłem wnętrza topolowego pnia. Daje to wiele satysfakcji, kiedy z każdą godziną pracy widać coraz to doskonalszą dłubankę.

Święto Mazurskiej Dłubanki jest doskonałą okazją do pokazania przez spychowskich leśników wszechstronnego zastosowania drewna i praktycznym wykorzystaniu tego surowca w życiu człowieka od setek lat.

Reklama

Adam GełdonKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama