Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Czas na Pasym z wizją - rozmowa z Marcinem Nowocińskim, kandydatem na burmistrza Pasymia


Materiał wyborczy.  - Nie możemy mówić, że budowa kanalizacji albo dróg to coś wyjątkowego. Dla mnie to standard, który gmina musi realizować. Dzisiaj potrzebny jest nam dobry plan na przyszłość – mówi Marcin Nowociński, kandydat na Burmistrza Miasta Pasym. Pytamy go o pomysł na gminę, aktywizację mieszkańców i Komitet, który stworzył wspólnie z kandydatami na Radnych. Odsłania przed nami elementy swojego wyborczego programu.To już oficjalne. Powalczy Pan o fotel burmistrza Pasymia.

Tak. Startuję w najbliższych wyborach samorządowych. To przemyślana decyzja, poparta rozmowami z mieszkańcami.

 

Skąd nazwa komitetu wyborczego „Pasym dla Wszystkich”?

Komitet tworzę wspólnie z kandydatami na radnych. Długo zastanawialiśmy się nad nazwą. Naszym głównym celem jest budowanie gminy przyjaznej mieszkańcom. Wszystkim, bez względu na wiek, zawód, zainteresowania. To jest możliwe. Wystarczy posłuchać tego, co mówią i co jest ważne dla ludzi z całej gminy. Dla mnie to jest punkt wyjścia w budowaniu programu, stąd też nazwa. Każdy jest ważny, a Pasym jest dla Wszystkich.

 

Z pewnością program najbardziej interesuje wyborców. Co w nim zawarliście?

Przede wszystkim, chciałbym podkreślić, że nasz program jest zarysem tego co chcemy zrobić. Będziemy działać w wielu obszarach. Edukacja, rozwój infrastruktury, turystyka, rozwój przedsiębiorczości, kultury i sportu. Osobiście zależy mi na tym, aby mieszkańcom stworzyć przestrzeń do działania. Bo nasza gmina to ludzie. Te wszystkie obszary w programie się przenikają lub wiążą ze sobą. Działają na zasadzie naczyń połączonych. Dlatego kluczowe jest by o każdym z nich pamiętać i traktować na równi.

 

Jaki w takim razie jet plan na edukację?

Ten obszar jest dla mojego komitetu szczególnie ważny. Wszystkie szkoły muszą być traktowane jednakowo. W końcu chodzą do nich nasze dzieci gminne, których nie można dzielić na lepsze i gorsze. Placówki wymagają szeregu inwestycji. To zadanie gminy. Chcemy dofinansować szkoły w Gromie i Tylkowie. Żeby zapewnić uczniom dobre zaplecze do rozwoju. Dla mnie szkoła to nie tylko nauka, to również rozwijanie pasji. Dlatego planuję stworzenie przy współpracy z dyrektorami placówek i nauczycielami specjalnego programu zajęć dodatkowych finansowanych z budżetu gminy. Ma to być oparte na zainteresowaniach uczniów i innowacyjności. Czemu nie wprowadzić warsztatów z robotyki albo zajęć teatralnych. Nasz cel to budowa nowego przedszkola w Pasymiu z zapleczem do zajęć specjalistycznych. Potrzebny jest oddział żłobkowy. O tym mieszkańcy mówią, to dla nich ważne. W mojej ocenie to podstawy, bez tego nie ma mowy o rozwoju edukacji i gminy.

 

A infrastruktura?

To co szczególnie ważne kolokwialnie mówiąc leży. Jesteśmy w ogonie gmin pod względem skanalizowania. To musimy zmienić. Racjonalnie trzeba podejść do tematu. Dzisiaj dysponujemy już danymi w tym zakresie. To jest prosty rachunek. Część miejscowości możemy przyłączyć do wspólnej sieci. Dla części jest to ekonomicznie nieuzasadnione, dlatego tam chcemy postawić na lokalne oczyszczalnie ścieków. Dzięki temu unikniemy ciągnięcia wielu kilometrów sieci. Planujemy stworzyć gminny program dofinansowania do przydomowych oczyszczalni ścieków, dla mieszkańców tych obszarów, które na kanalizację musiałyby czekać długi czas. Nasz cel jest prosty. W najbliższe pięć lat skanalizujemy gminę w jak największym zakresie. Wiemy jak to zrobić. Bardzo ważna jest też jakość wykonania gminnych inwestycji. Tu widzimy braki.

 

A drogi?

W dalszym ciągu będziemy inwestować w ich modernizację. Musimy współpracować z powiatem szczycieńskim, żeby realizować wspólne inwestycje na drogach powiatowych. Budować oświetlenie i bezpieczne przejścia dla pieszych. Drogi też są dobrą okazją do rozmowy o wykluczeniu komunikacyjnych niektórych miejscowości. Liczę na to, że nowa perspektywa środków unijnych pozwoli nam na stworzenie programu, który z finansowaniem zewnętrznym pomoże w walce z tym negatywnym trendem. To dotyczy w szczególności osób starszych i młodzieży.

 

Co jeszcze znajdziemy w programie KWW Pasym dla Wszystkich?

To o czym już wspomniałem to standard, który gmina powinna realizować i nie uznawać tego za wyjątkowy sukces. Podobnie jak inwestowanie w Ochotnicze Jednostki Straży Pożarnej, co jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli, czy jak w przypadku naszej gminy dbanie o jeziora i zabytki. Pasym musi się rozwijać. Do tego potrzebna jest infrastruktura, ale tego nie gwarantuje. Chcemy skupić się na rozwoju przedsiębiorczości. Znaleźć dobry pomysł na gminę. Tak by przyciągnąć do nas również turystów. Wspierać lokalny biznes. Nasze położenie i walory muszą zostać wreszcie wykorzystane i to nie tylko w obrębie samego Pasymia, ale wszystkich miejscowości. Planujemy stworzyć taki produkt turystyczny, który obejmie całą gminę i w który zaangażują się mieszkańcy.

 

Rozumiem, że macie pomysł na przedsiębiorców?

Tak. Potrzebujemy terenów przygotowanych pod inwestorów. Muszą być uzbrojone i gotowe, do tego by rozpocząć na nich działalność. Trzeba to robić już, a nie w chwili gdy ktoś się nas jako samorząd zapyta czy mamy takie miejsce. Dzisiaj gotowość na przyjęcie inwestora jest kluczowa. Chcemy wrócić do tematu pasymskiej strefy ekonomicznej. Z mojego doświadczenia, jako przedsiębiorcy i samorządowca ze sporym stażem, mogę powiedzieć jasno. Jeżeli przedsiębiorca szuka miejsca do inwestowania to chce, by w zasadzie było gotowe, a nie czekać dwa lata aż teren zostanie uzbrojony by zainwestować swoje środki. Mamy tereny, które do tego nadadzą się świetnie, a jednocześnie nie będą kolidować z obszarami zabudowy jednorodzinnej.

 

Wspomniał pan o gminie przyjaznej mieszkańcom, co ma pan na myśli?

Dla mnie gmina przyjazna mieszkańcom to taka, która dba o ich potrzeby, a także słucha głosu społeczności. Urząd musi być miejscem, w którym sprawy załatwia się sprawnie. Dotyczy to mieszkańców i przedsiębiorców. Nie potrzebny jest przerost administracji, ale wsparcie dla obecnie zatrudnionych osób. Czy wiecie państwo, że Gmina Pasym jest jedyną gminą miejsko-wiejską w powiecie, w której jest stanowisko zastępcy skarbnika? Chcę wprowadzić mobilny dyżur urzędnika. To znaczy, że będzie on pełnił dyżury w różnych miejscowościach zgodnie z harmonogramem, by przyjąć pisma, pomóc wyjaśnić sprawy, być dostępnym dla mieszkańca. Ważna jest dla mnie cała gmina, a nie wybrane obszary. Potrzebne są remonty i budowa świetlic wiejskich. Będę wspierał inicjatywy oddolne. Zależy mi na tym aby w naszej gminie powstawały stowarzyszenia i organizacje. Warto wprowadzić program dofinansowywania ich działań w postaci zadań zleconych. Budynek po obecnym przedszkolu doskonale sprawdzi się jako centrum aktywizacji osób starszych z formą dziennego pobytu oraz miejsce do działania dla mieszkańców.

 

Kiedy możemy spodziewać się pełnego programu?

Ogłosimy go już niedługo. Planujemy spotkać się z mieszkańcami, przedstawić i również ich wysłuchać. Bo chociaż program jest w zasadzie gotowy to go nie zamykamy. Jeżeli jest coś szczególnie ważnego dla mieszkańców pochylimy się nad tym i znajdziemy wspólnie rozwiązanie.

 


 

KWW „PASYM DLA WSZYTKICH”

 

TO JEST DLA NAS WAŻNE

1. Rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

2. Modernizacja dróg i poprawa bezpieczeństwa.

3. Budowa przedszkola z oddziałem żłobkowym w Pasymiu.

4. Inwestycje w szkołach i rozwój oświaty.

5. Doposażenie Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej i inwestycje w szkolenia strażaków ochotników.

6. Jeziora, jako wspólne dobro mieszkańców.

7. Wyznaczenie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych.

8. Inwestycje w infrastrukturę i kluby sportowe w gminie.

9. Mądre zarządzanie gminną administracją.

10. Angażowanie mieszkańców w życie gminy.

11. Świetlice wiejskie jako centrum kulturalne na terenach wiejskich.

12. Wsparcie inicjatyw oddolnych i tworzących się organizacji pozarządowych.

13. Pasym jako perła turystyczna Południowych Mazur.

14. Cofnięcie trendu marginalizacji centrum Pasymia.

15. Lepsza współpraca z Gminną Spółką komunalną.


 

Marcin Nowociński ma 43 lata.

 

Jest dumnym tatą Aleksandra. Tworzy szczęśliwy związek z Anetą. Od urodzenia związany jest z Pasymiem. Z wykształcenia jest geodetą i w tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą. Jego firma zarejestrowana jest w Pasymiu. W latach 2010- 2014 zasiadał w Radzie Gminy Pasym, gdzie został wybrany na zastępcę przewodniczącego. Następnie podjął wyzwanie i z sukcesem wystartował w wyborach do Rady Powiatu Szczycieńskiego. W 2014 roku mieszkańcy gminy Pasym ponownie dali mu mandat zaufania i tym samym wybrali go ponownie na swojego reprezentanta w Radzie Powiatu. Podczas tej kadencji niej powierzono mu funkcję wicestarosty. W 2018 roku ponownie uzyskał mandat w samorządzie powiatowym.

Jego doświadczenie w pracy samorządowej oraz to, zdobyte podczas prowadzenia działalności gospodarczej, daje mu realny obraz problemów i możliwości Gminy. Jego plan na pracę burmistrza jest prosty – ciężka praca. Chce by Gmina Pasym miała swoją wyjątkową markę w województwie.

Jego program to konkretne założenia. Proste rozwiązania i dobra wizja na przyszłość to dla niego klucz do sukcesu. Za cel stawia sobie ożywienie gospodarki i rozwój turystyki, a także inwestycje w mieszkańców, którzy są dla niego priorytetem.

 

Materiał Wyborczy zlecony i opłacony przez KWW "Pasym dla Wszystkich"

 Komentarze do artykułu

Tomek

Nie wierzcie nikomu. Chodzi im tylko o stołki, pieniądze i układy

Piotr

Marcin! Jest dobrze! Atakują, bo się boją o stołki! Rób swoje!

Zrozum człowieku , jak wiele znaczysz !

Pamiętaj , jeśli idziesz właściwą drogą , zawsze poznasz wrogów i spotkasz się z krytyką bo gdybyś szedł niewłaściwą nikt pewnie by cię nie zauważył. Z kamieni rzucanych ci po drodze pod nogi , zbuduj schody , które poprowadzą cię jeszcze wyżej.

Alina

Program Pasymia dla Wszystkich i te żelazne 20 postulatów to niestety tylko dobrze opakowana kiełbasa wyborcza.Nawet nie pisze gdzie nowe przedszkole - czy w centrum czy poza. Mało konkretów a dużo życzeniowego chciejstwa w stylu zrobimy,dofinansujemy,wesprzemy,ożywimy centrum. Wyborcy nie oszukujcie się. Jeden Marcin Nowociński nie zrealizuje nawet jednej trzeciej z tych obietnic.Minie dobry rok, zanim połapie się o co chodzi w zarządzaniu gminą. Nie będzie jak obiecuje, wyciągać milionów z kapelusza, aby realizować inwestycje,wspierać i dawać wszystkim i wszystko. Chyba, że będzie zaciągać kredyt za kredytem jak Mius. Będzie za to wszystkiego się uczył. Lepiej chyba wybrać kogoś doświadczonego. Obecny burmistrz nie jest idealny, ale przynajmniej zna się na rzeczy.

Obserwator

Tak, tak... Tyle Wam obiecam a zrobię tyle co inni. Już na obiecywał dopłaty do basenu w ow kalwa na naukę pływania dla dzieci - a basen od dwóch lat nieczynny i czynny nadal nie bedzie. Promocja bez udziału odpłatnych mediów (tv i prasy lokalnej) marzenie ściętej głowy, bo oni też się muszą z czegoś utrzymać. Drogi, kanalizacja, oświetlenie - wszystko rozbudowywane od lat, wiadomo, można coś wi cej zrobić ale na to potrzeba czasu lub pieniędzy. Także drodzy wyborcy - obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Naobiecywac to każdy potrafi, i albo puści z torbami, jak poprzednik Mius, albo zrobi jedną dziesiątą swoich obietnic.

Tom

Widze że szczekaczki wuefisty podjeły ujadanie. Panie Pasymiak co obecny zarząd uczynił dla Pasymia poza przechandlowaniem działek ?

Pasymiak

Zrobimy lepiej, więcej, taniej, ładniej i dokładniej. Będziecie zdrowi i szczęśliwi. Damy Wam wszystko, czego zapragniecie. A jeśli nawet nie damy, to przynajmniej obiecamy, że damy. Na razie i tak się o tym nie przekonacie. Sekta???

Ład i porządek.

Na temat bezpieczeństwa mieszkańców nic. Złodziejstwo , narkotyki , przemytnicy i debile drogowi ( pijani za kierownicą lub kierujące osoby autami bez uprawnień lub mające zakazy sądowe) . Czyżby to jest temat zakazany obecnej i przyszłej władzy ?!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama