Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

Coraz więcej ratowników


Jednostki OSP w naszym powiecie wzbogaciły się o kolejnych strażaków z uprawnieniami do wyjazdów ratowniczych. W sobotę szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP ukończyło 25 druhów. W tym roku uprawnienia zdobyło już łącznie 60 strażaków – dodaje brygadier Zbigniew Stasiłojć z Komendy Powiatowej PSP w Szczytnie.Do jednostek OSP w naszym powiecie garnie się coraz więcej młodych ludzi. To cieszy.

 

- Co ciekawe coraz więcej jest też chętnych kobiet – mówi brygadier Stasiłojć. - Tegoroczne szkolenie ukończyło aż 10 pań. Większość z nich jeździ do akcji. Tegoroczną ciekawostką jest też to, że wśród szkolących się druhów było aż czworo bliźniaków – opowiada pan Zbigniew. - W kursie wzięli udział bracia Szturowie z Dźwierzut oraz bracia Kulasowie z Klonu. Do tych ostatnich dołączył nawet ich tata. Widać, że OSP to rodzinna tradycja.

 

Nowi druhowie przeszli ponad 130-godzinny kurs. Była teoria, praktyka, a na końcu egzamin.

 


Reklama

- 60 pytań testowych, zaliczenie komory dymowej w Olsztynie oraz wykonanie zadań praktycznych – mówi Zbigniew Stasiłojć. - Zagadnienia dotyczyły gaszenia pożarów, ratownictwa drogowego, udzielania pierwszej pomocy, kierowania ruchem, łączność... Dopiero po zaliczeniu takiego szkolenia druh może ruszyć do akcji gaśniczej.

 

Na terenie powiatu szczycieńskiego są 34 jednostki OSP. To ogromne wsparcie dla strażaków zawodowych.

 

- Od jakiegoś czasu rocznie szkolimy średnio 60 osób, ale nie ma co ukrywać, że ta liczba wynika głównie z liczby jednostek OSP na naszym terenie - mówi brygadier Zbigniew Stasiłojć. - Bo chętnych do wstąpienia do OSP z roku na rok jest coraz mniej. Małe miejscowości, gminy po prostu się wyludniają. Z naszych statystyk wynika, że w ciągu kolejnych 5 lat z tej grupy 60 przeszkolonych druhów zostanie może 60-70 procent osób w jednostkach. To są młodzi ludzie, którzy wyjadą stąd na studia, za pracą...

Reklama

 

Po zdanym egzaminie praktycznym druhowie otrzymali z rąk Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie st. bryg. Grzegorza Rybaczyka, zaświadczenia dopuszczające strażaków OSP do działań ratowniczo-gaśniczych.

 

Tegoroczni kursanci zasilili dość liczną grupę druhów w powiecie szczycieńskim uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych - aktualnie to 571 osób.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama