Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Centrum w szkole i w budżecie


Pasymski samorząd w końcu zdecydował o tym, w jaki sposób zagospodaruje budynek po dawnej szkole podstawowej. Ma tam powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, realizowane w ramach rządowego programu.- To placówka, którą można by określić jako coś pośredniego pomiędzy domem pomocy społecznej a domem dziennego pobytu czy środowiskowego domu samopomocy – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - Będziemy wnioskować o środki na jej przygotowanie i wyposażenie, ale dokumentację adaptującą szkolny budynek na ten cel musimy opracować i sfinansować sami.

 

W założeniach w przyszłym centrum ma się znaleźć 20 miejsc na pobyt całodobowy oraz 30 miejsc na pobyt dzienny. Opieką będą objęte osoby chore i w starszym wieku.


Reklama

 

Reklama

Środki na opracowanie dokumentacji zostały zapisane w tegorocznym budżecie, który radni zaakceptowali podczas sesji, 30 stycznia. I – według burmistrza – to najważniejsza z przewidywanych aktualnie inwestycji.

 

- Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem – tłumaczy Łachmański. - Chodzi o to, że tworząc i przyjmując budżet na kolejny rok nie sporządzamy obszernej listy pobożnych życzeń. W planie inwestycyjnym umieszczamy jedynie te zadania, co do których mamy pewność, że będą realizowane, bo mamy na to środki. W ciągu roku, w miarę pozyskiwania środków z zewnątrz czy też uzyskiwania dodatkowych wpływów do budżetu z własnych źródeł listę tę uzupełniamy, wprowadzając do budżetu kolejne zadania. Głównym walorem budżetu ma być to, że jest on realny, a nie że ładnie wygląda.Komentarze do artykułu

Krytyczny

Przez trzy pierwsze lata poprzedniej kadencji też niewiele się działo w gminie Pasym, i też \"psy wieszano\" na Burmistrzu, że nic nie robi. A się okazało, że gmina kumulowała środki na zabezpieczenie wkładu własnego i w 2018 roku zrealizowano tyle wydatków inwestycyjnych, że gmina Pasym \"wylądowała\" na drugim miejscu w województwie (za gminą Stawiguda) pod względem wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca za CAŁĄ KADENCJĘ (wg rankingu \"Wspólnoty\"). Tak więc - Pani Krysiu - trochę wiary...

Krysia

\"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

Ciekawski

Może i fajny pomysł, tylko ile będzie kosztowało przystosowanie tego budynku dla osób niepełnosprawnych?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama