Kiedy nasz gość pojawił się w szkole zbiegły się wszystkie dzieci, aby go powitać. To był dopiero początek naszej znajomości, która pod koniec pobytu przerodziła się w przyjaźń. I tak zaczęła się nasza współpraca. Najpierw zwycięzca konkursu pięknego czytania odwiedził oddział przedszkolny, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami. Bóbr Gminek wspólnie z przedszkolakami z dużym zainteresowaniem wysłuchali bajki, którą przepięknie przeczytał nasz mistrz Bartosz Cichy z klasy III. Ale to nie był koniec czytelniczych atrakcji, bo następnego dnia spotkaliśmy się ze znanymi i lubianymi postaciami z bajek, które porwały nas do wspólnej zabawy. Oczywiście nasz gość nie pozostał w tyle i pląsał razem z nami. Nasi uczniowie od wielu lat biorą udział w programie „Cała Polska czyta dzieciom”, a w tym roku poszerzyliśmy go o program „Z książką przez świat”. Niedługo, bo 24 kwietnia, ponownie odwiedziliśmy bibliotekę. Nasza wizyta związana była ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, który był obchodzony 23 kwietnia. Pani Jola Bogacka poinformowała gości ,dlaczego święto jest ważne i co ma na celu.
Czytanie to nie wszystko, nadszedł czas aby zaczerpnąć świeżego powietrza i pokazać Gminkowi okolicę i pewne niezwykłe miejsce. Tym tajemniczym miejscem było Muzeum Rolnicze, którego opiekunem i założycielem jest sołtys Olszyn Zygmunt Rząp. Zostaliśmy oprowadzeni po tym niezwykłym miejscu. Dzieciaki z klas 0-III zaciekawione słuchały opowieści i anegdot pana Zygmunta. Bóbr Gminek otworzył buzię ze zdziwienia, gdy dowiedział się jakich niezwykłych przedmiotów używali mieszkańcy dawnej wsi. My nie byliśmy tacy zdziwieni, bo często odwiedzamy pana Zygmunta.
Po wycieczce nie daliśmy odpocząć naszemu gościowi. Zaprosiliśmy go na konkurs wiedzy o zdrowiu. Pytania były niezwykle trudne, a nasz gość znał odpowiedzi na niektóre z nich. Laureaci konkursu z klas II-III otrzymali nagrody na apelu podsumowującym Tydzień Kultury Ekologiczno- Zdrowotnej. Wręczono również nagrody tym, którzy wyróżnili się w konkursie plastycznym „Jak dbam o swoje środowisko?” Bóbr Gminek czynnie wspierał dzieci w plastycznej działalności i nawet wiedział jak się segreguje śmieci. Temat ekologii nie jest obcy naszym dzieciom. Przez cały rok zbierają makulaturę i nakrętki. Szczególnie liczba zebranych nakrętek zrobiła na Bobrze duże wrażenie. Z dumą rozsiadł się na górze nakrętek i pozował do zdjęć. Ale to nie koniec tematu ekologii. Nie lubimy gdy inni śmiecą, dlatego wspólnie z naszym gościem wyruszyliśmy w teren, aby posprzątać Warmię i Mazury. Trochę tego było… Gminek był zadowolony, bo też lubi porządek. Dbamy nie tylko o środowisko, ale nie zapominamy też o potrzebujących. Postanowiliśmy wspomóc Roberta Rekosza, który pochodzi ze Szczytna i ze względu na ciężką chorobę potrzebuje pomocy. Przeprowadziliśmy kwestę wśród uczniów i pracowników szkoły. Bóbr przeliczył, że zebraliśmy 207 złotych. Przekazaliśmy je na konto pana Roberta. Bóbr Gminek był wzruszony, że ofiarowaliśmy pieniądze z naszego kieszonkowego. Aby być zdrowym trzeba dużo ćwiczyć. Postanowiliśmy rozruszać Gminka. Wspólnie z uczniami klas I-III brał udział w Gminnym Turnieju Małych Sportowców. Gościliśmy uczniów z czterech szkół. Starał się kibicować wszystkim zawodnikom, ale kciuki trzymał za nas. Wspólnie z dyrektor Grażyną Kacprzyk wręczał puchary, medale i dyplomy.
Ponieważ wielkimi krokami zbliżało się święto majowe, zaprosiliśmy gościa do klasy III i poprosiliśmy, aby wspólnie wykonał kotyliony i flagi biało-czerwone. Byliśmy zdziwieni, że wiedział co oznaczają kolory naszej flagi. Potem z dumą uczestniczył w uroczystej akademii z okazji Święta Konstytucji.
Dobiegł końca czas spędzony w szkole w Olszynach. Jesteśmy pewni, że nasz niezwykły gość dobrze czuł się wśród nas i wyniósł wiele wiedzy i nauczył się wartościowych rzeczy. Nasi uczniowie będą miło wspominali gościa, który był inspiracją dla wielu niezwykłych akcji.
BÓBR GMINEK
1. Wizyta w Muzeum Rolniczym
Pana Rząpa wszyscy znamy,
bo muzeum odwiedzamy.
Eksponatów tutaj wiele
przyszli mali przyjaciele.
2. Fundacja p. Roberta Rekosza
Chorym z chęcią pomagamy
i pieniążki im zbieramy.
By wyzdrowieć szybko mogli
wtedy innym by pomogli.
3. Konkurs plastyczny: „Jak dbam o swoje środowisko”
Plastik, papier, szkło, baterie segreguję i sortuję,
aż pojemnik się wysypuje.
Czystym powietrzem oddychamy
i w konkursie plastycznym wygrywamy (i śmieci nie spalamy).
4. Konkurs wiedzy o zdrowiu
Zdrowie to największy skarb,
każdy musi o nie dbać.
Chcesz nieć piękną, gładką buźkę,
to zajadaj jabłko, gruszkę.
5. Gminny Konkurs Małych Sportowców (dwa do wyboru)
Gminny Konkurs dzisiaj mamy
i w sportowców się zamieniamy.
Każdy biega, skacze, rzuca
aby puchar zdobyć i podrzucać.
6. Sprzątamy Warmię i Mazury
Sprzątam Warmię i Mazury
Ekologiem jestem z natury. .
zbieram śmieci tak jak leci
dużo worków, dużo dzieci.
7. Światowy Dzień Książki – 23 IV
Książka swoje święto ma,
tak jak ty, czy także ja.
Praw autorskich przestrzegamy,
z Internetu nie ściągamy.
8. Postaci z bajek
Dziś gości niezwykłych mamy,
chętnie ich przywitamy.
Tygrysek, jeżyk, wilk i zajączek
mile zaskoczą nas na początek.
9. Cała Polska czyta dzieciom „Z książką przez świat”
Lubimy słuchać baśni,
zwłaszcza gdy czytają dorośli.
Każda jakiś morał ma,
chętnie słuchać się go da.
10. Konstytucja 3 Maja
3 Maja święto znane
Konstytucję napisano.
Każdy Polak dobrze wie,
że to cenne pismo jest.
11. Zakręceni nakrętkami, zbiórka makulatury ( do wyboru)
Nakrętki z plastikowych butelek
pożytku mogą przynieść wiele.
To nic, że trzeba ich tony,
Ale możemy komuś pomóc.
12. Czytanie przedszkolakom – ucz. kl. III Bartosz Cichy
Oto Bartek mistrz czytania
pięknie czyta opowiadania.
Przedszkolaki zasłuchane,
że aż buzie pootwierane.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33