Wtorek, 25 Czerwiec
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -

Reklama


Reklama

Blok ze Śląskiej zdobywa Europę, jest stawiany za wzór w Niemczech


Dziennikarze niemieckiej publicznej telewizji ARD, odpowiednika TVP 1 w Polsce, odwiedzili mieszkańców bloku przy ulicy Śląskiej w Szczytnie. Korespondentkę Kristin Joachim zaciekawił pomysł Wspólnoty Mieszkaniowej Śląska 12 w Szczytnie na energetyczną samowystarczalność.

 


  • Data:

- Dziennikarze ARD byli tak dociekliwi, że weszli nawet na dach naszego bloku, żadna inna ekipa dziennikarska nie była tak dociekliwa – śmieje się Krzysztof Klimek, sekretarz wspólnoty. - Chcieli wszystko sprawdzić, udokumentować – dodaje Zbigniew Chrapkiewicz, prezes wspólnoty.

 

To kolejna telewizja, po polskich i czeskich stacjach, która zainteresowała się pomysłem mieszkańców Szczytna na energetyczną samowystarczalność. Mieszkańcy słynnego już na całą Europę bloku zainwestowali między innymi w fotowoltaikę oraz pompy ciepła. Podwyżki energii oraz ogrzewania ich nie dotyczą.

 

- To, co zrobili mieszkańcy Wspólnoty Śląska 12 jest fenomenem w skali Europy – mówi Marta Mojkowska, producentka w telewizji ARD. - Między innymi dlatego tym tematem zainteresowała się niemiecka korespondentka Kristin. Mieszkańcy Szczytna pokazują nieszablonowe myślenie. Ta historia jest naprawdę fantastyczna. Może pokazać z Polski w końcu coś pozytywnego. Pokazać, że komuś się chce. To znakomity pomysł ekologiczny, który wyróżnia się na tle Europy. Przy realizacji materiału chodziło nam o to, aby pokazać, że jest takie miejsce na ziemi, które się nie boi nadchodzącej zimy, w kontekście rosnących cen energii i braku stabilności na rynku energii.


Reklama

 

- W historii bloku przy Sląskiej 12 w Szczytnie spodobało nam się wizjonerskie podejście, odwaga i pasja ludzi – dopowiada Kristin Joachim. - Realizując plan, dziś są praktycznie niezależni energetycznie. Dodatkowo cieszy nas, że tym razem mogliśmy pokazać coś nowoczesnego, pozytywnego i inspirującego właśnie z Polski.

 

Przypomnijmy. W bloku Śląska 12 od sześciu lat wysokość opłat pozostaje na niezmienionym poziomie. Jaki jest tego powód? Ekologiczne źródła ciepła. W 2014 roku mieszkańcy zainstalowali na dachu budynku ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła, które ogrzewają budynek. W 2017 roku rozbudowano zaplecze o kolektory słoneczne i kolejne pompy, które podgrzewają wodę użytkową. Instalacje te zasilają zarówno części wspólne budynku, jak i są wykorzystywane na potrzeby prywatne.

Reklama

 

Materiał o bloku ze Szczytna został wyemitowany na antenie ARD w magazynie Weltspiegel, w najlepszym czasie antenowym.Komentarze do artykułu

SZARY

Z jakich ekologicznych materiałów zrobione są te ekologiczne źródła ciepła i jak będą w przyszłości utylizowane?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama