Wtorek, 30 Maj
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

60 milionów złotych trafi do gminy Szczytno. To szansa na rozwój gospodarczy powiatu


Takich dotacyjnych pieniędzy w historii samorządów powiatu szczycieńskiego jeszcze nie było. 60 mln zł trafi do gminy Szczytno. Środki mają być przeznaczone na uzbrojenie terenów przemysłowych w Szymanach. Czy ożywi to nasz powiat gospodarczo, czy pojawią się nowe miejsca pracy? Wszyscy na to liczą.


  • Data:

Wójt Sławomir Wojciechowski nie kryje zadowolenia z przyznanych środków, tym bardziej, że jego gmina jest jednym z dwóch samorządów z naszego województwa, która takie wsparcie otrzymała. Drugi samorząd to Ełk, który otrzyma ponad 28 mln zł na modernizacja infrastruktury drogowej w obrębie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nawet na InnoPolice burmistrz Górska zdobyła mniej (około 58 mln zł), tyle że ta, też potężna kwota, nie została ostatecznie przez miasto skonsumowana.


Reklama

 

Środki pochodzą Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach tego rozdania do gmin, powiatów i województw trafi blisko 5 mld zł. W Warszawie premier Mateusz Morawiecki wręczył samorządowcom symboliczne czeki. Piąta edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych cieszyła się dużym zainteresowaniem. Spośród wielu wniosków, 52 inwestycje otrzymają bezzwrotne dofinansowanie.

 

- Każde pieniądze cieszą, a zwłaszcza taka ogromna kwota – mówi wójt Słowami Wojciechowski. - Środki mają być przeznaczane na uzbrojenie terenów przy lotnisku w Szymanach. Dzięki tym zabiegom powstanie tam strefa gospodarcza. Terenami interesuje się już wiele firm, ale aby tam inwestować, potrzebne są im drogi, wodociągi, kanalizacja, prąd... Nie ukrywam, iż liczymy, że nasza gmina, teren przy Szymanach będzie tak samo albo jeszcze bardziej atrakcyjny, niż to, co dzieje się przez ostanie lata w Wielbarku.

 

Reklama

Bez wątpienia rozwój gospodarczy przyda się naszemu powiatowi, który we wszelakich opracowaniach skazywany był do tej pory na marginalizację. Szymany są zaledwie 12 km od Szczytna, jest szansa, że ta inwestycja przełoży się też na rozwój naszego miasta.

 

- Zyskamy na tym wszyscy, cały powiat – nie ma wątpliwości Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Uzbrojona strefa, w której będzie można postawić linię produkcyjną, magazyn, czy fabrykę na pewno będzie kusiła inwestorów. Plan zagospodarowania już jest. W pobliżu znajdują się linia kolejowa, lotnisko. Same atuty.

 

 

Z dotacji cieszy się też Henryk Żuchowski, radny sejmiku wojewódzkiego.

 

- Jestem przekonany, że gdy pojawi się pierwszy inwestor, to za nim przyjdą kolejni – przekonuje. - Tak działo się w Wielbarku. Liczy się też klimat. Ale o to jestem spokojny, bo gmina Szczytno jest doskonale zarządzana, to wzór dla wielu samorządów. Jeśli plan na Szymany się powiedzie, to będziemy mieli drugi znaczący obszar gospodarczy.

 

 

Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu wynosi 2 proc.Komentarze do artykułu

Edek Tango

Obcji tak ale dzięki tej opcji są pieniądze.

Pasymianka

To jest gospodarz. Gratulacje! Inni wójtowie iBurmistrzowie - uczcie się od pana Wojciechowskiego.

mieszkaniec

Fajna kasa, po co tylko Żuchowski się w to miesza ? Facet chyba już dawno przekonał jakim autorytetem jest w Szczytnie. Chociaż w sumie .... ludzie tej obcji wszystko rozumieją inaczej.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama