Niedziela, 3 Marca
Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana -

Reklama


Reklama

1500 zł mandatu za brak okularów? Ostrzeżenie policji po zatrzymaniu 24-letniego kierowcy


Nawet 1500 zł mandatu – tyle może grozić za jazdę samochodem bez... okularów. Dobitnie przekonał się o tym 24-letni mieszkaniec Szczytno. Został zatrzymany przez szczycieńską drogówkę.W czwartkowy wieczór (30.11.2023 r.) policjanci szczycieńskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen, którym kierował 24-letni mężczyzna.

 

- W trakcie przeprowadzania czynności mundurowi ujawnili, że kierowca powinien mieć założone okulary korekcyjne w trakcie jazdy samochodem – mówi sierżant Emilia Pławska. - Mężczyzna podróżował samochodem bez okularów pomimo tego, że posiada wpisane w prawo jazdy ograniczenie oznaczone kodem 01.01. W związku z popełnionym wykroczeniem mieszkaniec gminy Szczytno niebawem stanie przed sądem.

 

Policjanci przypominają. Kierowanie pojazdem bez wymaganych okularów jest traktowane jak jazda bez uprawnień.


Reklama

 

- Osoba popełniająca takie wykroczenie podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych, karze aresztu lub ograniczenia wolności – ostrzega sierżant Pławska. - To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze w takim przypadku mają uprawnienie do zatrzymania prawa jazdy.

 

Mając wadę wzroku warto sprawdzić swoje prawo jazdy, a dokładniej rubrykę nr. 12 znajdującą się na rewersie. Umieszcza się w niej oznaczenia kodów, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe.

 

Kody oznaczone symbolem 01 dotyczą wymaganej korekty lub ochrony wzroku:

Reklama

 

01.01 – okulary

01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e)

01.03 – okulary ochronne

01.04 – szkła przyciemnione

01.05 – przepaska na oko

01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama