Sobota, 3 Czerwiec
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny -

Reklama


Reklama

Radni przyjęli budżet na 2023 rok. Na inwestycje pójdzie 27 mln zł, ale potrzebne będzie też 12 mln zł kredytu


Miejscy radni na dwa dni przed końcem tego roku przyjęli budżet na przyszły rok. Co ciekawe tym razem obyło się bez agresywnych emocji i prywatnych, personalnych przytyków. Było ich na pewno dużo mniej niż zwykle. To dobrze wróży na nowy rok. W 2023 roku dochody miasta skalkulowano na poziomie niemal 122 mln zł, wydatki to aż – 133 mln zł. Na inwestycje samorządowcy chcą przeznaczyć ponad 27 mln zł. Radni zgodzili się jednocześnie na zaciągnięcie kredytu w wysokości 12 mln zł.Uchwała budżetowa i kredyt poprzedzone zostały dyskusjami, ale jak na realia szczycieńskiego samorządu były one dość spokojne i wyważone. Obie uchwały zyskały większość, ale część radnych zagłosowała przeciw bądź wstrzymała się od głosu. (O samej dyskusji napiszemy w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”, ale można ją obejrzeć też w materiale wideo, który jest opublikowany na stronie internetowej „TSZ”).

 

W przypadku budżetu na 2023 rok przeciw był jedynie Paweł Krassowski. Od głosu wstrzymało się za to aż pięcioro radnych: Tomasz Żuchowski, Zbigniew Orzoł, Andrzej Dziuban oraz Anna Rybińska i Teresa Moczydłowska.

 

W przypadku uchwały dotyczącej zaciągnięcia kredytu na 12 mln zł głosowanie wyglądało tak – czworo radnych było przeciw: Paweł Krassowski, Teresa Moczydłowska, Anna Rybińska oraz Tomasz Żuchowski. Od głosu wstrzymali się: Zbigniew Orzoł i Andrzej Dziuban.


Reklama

 

W tak ważnych dla miasta i mieszkańców obradach nie wzięło udziału troje radnych: Karol Furczak, Aleksandra Kobus-Drężek i Mariusz Pardo. Szkoda, że unikają odpowiedzialności za losy miasta i zrzucają ją na swoich innych kolegów i koleżanek radnych.

 

Dlaczego miastu potrzebny jest tak ogromny kredyt i na co zostanie on przeznaczony? Z uchwały budżetowej wynika, że około 8 mln z niego pójdzie na sfiksowanie inwestycji, między innymi przebudowa miejskich ulic – 474 tys. zł, czy kolejne inwestycje w zamek krzyżacki – 184 tys. zł. Ale największą kwotę przeznaczono na budowę stadionu przy ulicy Ślaskiej – 7 mln 460 tys. zł. Pozostałe 4 mln zł samorząd wyda na spłacenie rat pożyczek i kredytów z lat poprzednich.

 

Koszty obsługi kredytu szacuje się na 7 mln zł, a jego spłacanie ma rozpocząć się dopiero w 2027 roku i skończyć w 2034.

Reklama

 

Więcej na temat budżetu, komentarze radnych oraz burmistrza w papierowy wydaniu „Tygodnika Szczytno”.

 

Tu możesz zapoznać się z nowym budżetem miasta na 2023 rok, zapoznać się między innymi ze wszystkimi inwestycjami i innymi wydatkami Szczytna.

 

Tu może zapoznać się z uchwałą o zaciągnięciu kredyty na 12 mln zł (przeczytać między innymi uzasadnienie, poznać harmonogram spłat).Komentarze do artykułu

Marzenna

Budżet skromny ale realny. Niestety bez inwestycji prorozwojowych, betonujący stagnację miasta, bo przecież stadion to nie inwestycja mogąca przyczynić się znacząco do rozwoju.

Mieszkaniec Szczytna

Proszę mi wyjaśnić jak to się dzieje że mieszkaniec gm. Szczytno, Pan Orzoł, jest radnym Miasta Szczytno. Nic dziwnego że ten Pan razem z radnymi z PiS-u, głosuje oraz działa na szkodę miasta. Nie mówiąc już o Krassowskim, gdyż po tym człowieku nic dobrego nie można się spodziewać. Pozdrawiam w nowym roku.

Szczytnianin

Orzoł z PiS-em, ten człowiek już sam nie wie czego chce.

obserwator

Cienko z tymi inwestycjami, tylko 27 mln? W bogatych Dźwierzutach wybudują remizę strażacką za ok 11 mln złotych.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama