Za nami pierwsze zajęcia jogi w duchu slow city. Odbyły się one na trawie, nad jeziorem w Szczytnie, a poprowadziła je Monika Duszkiewicz. Kolejne spotkania miłośników jogi zaplanowano na: 14, 21 i 28 sierpnia. Start godz. 8.
Joga jako filozofia powstała w Indiach wiele tysięcy lat temu. Jej podstawowym celem i kamieniem węgielnym jest stworzenie jedności między ciałem, umysłem i duszą. Aby osiągnąć tę harmonię, joga kładzie nacisk na ćwiczenie równowagi psychicznej i fizycznej oraz promuje metody samorozwoju.
Historia jogi jest bardzo ciekawa i sięga tysiące lat wstecz. Już wtedy ludzie pragnęli osiągnąć wewnętrzny spokój oraz odczuwali potrzebę rozwoju sprawności fizycznej. Nic więc dziwnego, że joga do dziś pozostaje nie tylko popularnym sportem, ale również sposobem medytacji oraz – ogólnie rzecz biorąc – sposobem na życie. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, postanowiliśmy przywołać kilka dat i wydarzeń związanych z historią jogi:
Trudno dokładnie określić, kiedy zaczęto uprawiać jogę i kiedy dokładnie powstała. Niektórzy historycy twierdzą, że najstarsze źródła wskazują na praktykowanie tej filozofii w Indiach już w okresie 3300 - 1300 p.n.e. Można jednak przypuszczać, że miało to miejsce na długo przed pierwszą wzmianką o niej na piśmie.
Filozofia jogi ewoluowała przez tysiąclecia, aż indyjski uczony imieniem Patańdżali podsumował jej najważniejsze mądrości. Dokładne daty urodzin i śmierci Patańdżalego nie są znane. Uważa się, że żył między II wiekiem p.n.e. a IV wiekiem naszej ery. Uznawany jest często za ojca jogi, a jego 194 wersety (jogasutry) są do dziś podstawą znanego u nas systemu jogi.
Dopiero między VI a XV wiekiem naszej ery rozwinęła się hatha joga, czyli seria ćwiczeń fizycznych, jakie znamy dzisiaj.
Kiedy Zachód odkrył Indie w XIV wieku, jogę przypisywano wierze hinduskiej i dlatego uważano ją za „pogańską”. W czasach angielskiego kolonializmu, czyli do końca XIX wieku, praktykowanie jej było zakazane.
Joga a zdrowie - dwójka partnerów podczas ćwiczeń jogi w domu.
Zmiana nastawienia zachodnich cywilizacji do jogi nastąpiła dopiero pod koniec XIX wieku. W 1893 roku w Chicago odbyło się spotkanie, które podjęło próbę stworzenia globalnego dialogu wyznań, nazwano je: Światowym Parlamentem Religii. Hinduizm reprezentował Swami Vivekananda. Jego wystąpienie okazało się tak dobre, że zachodni świat pierwszy raz przychylnie spojrzał na te poglądy. Poprzez swoje wykłady w USA i Anglii uświadomił wielu ludziom czym naprawdę jest praktyka jogi i jakie zdrowotne właściwości ze sobą niesie. Dlatego uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych mistrzów jogi.
W XX i XXI wieku joga zaczęła się szybko rozprzestrzeniać na całym świecie i pojawiły się nowe style, dostosowane do przekonań poszczególnych społeczeństw. W grudniu 2014 roku, z inicjatywy premiera Indii Narendry Modiego, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 21 czerwca Światowym Dniem Jogi.
Glupie. tlumaczenie W tym wieku to każdy rok życia to prezent od losu Uroczystość powinna odbywać sie w danym roku
Joanna
2025-07-05 13:05:39
Brawo Trenerze. Wielki szacunek
Robert Częścik
2025-07-05 10:42:43
Hunter jak zawsze sztos, Pidżama Porno, Farben Lehre i Koniec Świata - świetny wybór, wreszcie dobra muzyka na scenie ????
Marcin
2025-07-05 10:09:15
Takie koncerty że za darmo bym nie poszedł a co dopiero za bilety. Już rok temu było słabo, wszyscy liczyli na zmiany i powrót koncertów na Plac Juranda. A jedyne co zmienili to nazwę i dali bilety.
Były mieszkaniev
2025-07-04 13:58:32
Na tej trasie prawie nikt. Nie trzyma odstępów. Jazda na zderzaku to oprócz wyprzedzania na ciągłej największe zagrożenie
M
2025-07-04 09:55:48
Gdzie mogę kupić bilet na sobotę?
Mateusz Mati
2025-07-04 09:34:04
Panie autorze, widzę że nie umie Pan napisać felietonu bez wzmianki o pewnej prawicowej partii. No w tym felietonie to nawet o dwóch prawicowych partiach. Czas się zastanowić czy to nie jest jakaś forma obsesji...a odnośnie chciwości to jest Pan raczej zamożnym człowiekiem. Mam nadzieję że hojnie wspiera Pan potrzebujących. Tak odnośnie chciwości tylko pisze...
Kamil
2025-07-03 22:04:59
O! To znaczy, że jest tam nowa droga! Kilka la temu jechałem tamtą drogo Strach było jecjąć wyżej 40
Rak Szlachetny
2025-07-03 20:30:49
Taki wszechwiedzący Połukord a nie znał tak prostej i słusznej zasady jaką stosuje U M. Wstyd Panie Krzysztofie i to wielki.
senior
2025-07-03 18:55:26
Brawo! Popieram
Robert Częścik
2025-07-03 18:45:55