Wtorek, 23 Kwiecień
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -

Reklama


Reklama

Joga nad jeziorem cieszy się popularnością (zdjęcia)


Za nami pierwsze zajęcia jogi w duchu slow city. Odbyły się one na trawie, nad jeziorem w Szczytnie, a poprowadziła je Monika Duszkiewicz. Kolejne spotkania miłośników jogi zaplanowano na: 14, 21 i 28 sierpnia. Start godz. 8.



Joga jako filozofia powstała w Indiach wiele tysięcy lat temu. Jej podstawowym celem i kamieniem węgielnym jest stworzenie jedności między ciałem, umysłem i duszą. Aby osiągnąć tę harmonię, joga kładzie nacisk na ćwiczenie równowagi psychicznej i fizycznej oraz promuje metody samorozwoju.

 

Historia jogi jest bardzo ciekawa i sięga tysiące lat wstecz. Już wtedy ludzie pragnęli osiągnąć wewnętrzny spokój oraz odczuwali potrzebę rozwoju sprawności fizycznej. Nic więc dziwnego, że joga do dziś pozostaje nie tylko popularnym sportem, ale również sposobem medytacji oraz – ogólnie rzecz biorąc – sposobem na życie. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, postanowiliśmy przywołać kilka dat i wydarzeń związanych z historią jogi:

 

    Trudno dokładnie określić, kiedy zaczęto uprawiać jogę i kiedy dokładnie powstała. Niektórzy historycy twierdzą, że najstarsze źródła wskazują na praktykowanie tej filozofii w Indiach już w okresie 3300 - 1300 p.n.e. Można jednak przypuszczać, że miało to miejsce na długo przed pierwszą wzmianką o niej na piśmie.


Reklama

    Filozofia jogi ewoluowała przez tysiąclecia, aż indyjski uczony imieniem Patańdżali podsumował jej najważniejsze mądrości. Dokładne daty urodzin i śmierci Patańdżalego nie są znane. Uważa się, że żył między II wiekiem p.n.e. a IV wiekiem naszej ery. Uznawany jest często za ojca jogi, a jego 194 wersety (jogasutry) są do dziś podstawą znanego u nas systemu jogi.

    Dopiero między VI a XV wiekiem naszej ery rozwinęła się hatha joga, czyli seria ćwiczeń fizycznych, jakie znamy dzisiaj.

    Kiedy Zachód odkrył Indie w XIV wieku, jogę przypisywano wierze hinduskiej i dlatego uważano ją za „pogańską”. W czasach angielskiego kolonializmu, czyli do końca XIX wieku, praktykowanie jej było zakazane.

Joga a zdrowie - dwójka partnerów podczas ćwiczeń jogi w domu.

    Zmiana nastawienia zachodnich cywilizacji do jogi nastąpiła dopiero pod koniec XIX wieku. W 1893 roku w Chicago odbyło się spotkanie, które podjęło próbę stworzenia globalnego dialogu wyznań, nazwano je: Światowym Parlamentem Religii. Hinduizm reprezentował Swami Vivekananda. Jego wystąpienie okazało się tak dobre, że zachodni świat pierwszy raz przychylnie spojrzał na te poglądy. Poprzez swoje wykłady w USA i Anglii uświadomił wielu ludziom czym naprawdę jest praktyka jogi i jakie zdrowotne właściwości ze sobą niesie. Dlatego uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych mistrzów jogi.

Reklama

    W XX i XXI wieku joga zaczęła się szybko rozprzestrzeniać na całym świecie i pojawiły się nowe style, dostosowane do przekonań poszczególnych społeczeństw. W grudniu 2014 roku, z inicjatywy premiera Indii Narendry Modiego, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 21 czerwca Światowym Dniem Jogi.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    tenorow bylo trzech. historie piszemy na nowo . SZCZYTNO MA CZWARTEGO

    sasek


    2024-04-22 21:32:08
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ile jeszcze nienawiści wyrzygacie, bando upośledzonych umysłowo POliniaków z demencją?...Ten pan tyle samo zrobi, dla Szczytna, co Tusk zrobił Polski, czyli nic, bo z tego samego szamba wybił...ale głupkom wystarczą obietnice, prawda?


    2024-04-22 21:23:59
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Straż miejska do likwidacji. Jankowska itp wypad

    Mariola


    2024-04-22 19:28:40
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze, a teraz proszę usunąć te wszystkie sztrucle i przyczepki z twarzą Mańkowskiego poparkowane w całym mieście gdzie popadnie. Bezczelny typ.

    Jan Kowalski


    2024-04-22 17:25:31
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zaufanie jest jak zapałka , drugi raz jej nie odpalisz.

    suweren


    2024-04-22 15:56:29
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Proszę robić swoje zadbać o jedno: ŻEBY MIASTO BYŁO CZYSTE I PRZYJAZNE DLA TURYSTÓW, usuń patologiczną młodzież z chodników, która zaśmieca je gumami i papierosami. Zrobić porządek ze stadionem, zawalone wszystko samochodami. Jako mieszkańcy mamy problemy z jazdą samochodem. No i wsadź nowych ludzi do urzędu, stary układ władzy musi paść. Zmiany na stanowiskach kierowniczych.

    Mieszkaniec


    2024-04-22 15:18:38
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Z oświadczenia majątkowego pana byłego burmistrza wynika że miesięcznie pobierał około 20 000 zł. Teraz czas wrócić do swojego wyuczonego zawodu czyli podawanie piłki na lekcji wfu . Syn niepełnosprawny z tytułem magistra administracji od 5 lat nie może dostać pracy nawet interwencyjnej pani Januszczyk i panie Mańkowski prawda ? Ale widząc oświadczenia majątkowe burmistrza i dyrektor PUP chyba nie zabolało was wyrzucenie w błoto kilkadziesiąt tysięcy na przegraną kampanię .????

    Datek


    2024-04-22 11:27:53
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Gratulacje. Mam nadzieję, że to nowa, świeża jakość dla mojego miasta.

    Paweł Piskorski


    2024-04-22 10:06:46
  • Kamionek o krok od budowy nowoczesnej szkoły z basenem!
    O ile ta szkoła powstanie, to już widzę miny rodziców dzieci, które zostaną wyrwane z obecnych środowisk szkolnych, żeby zapełnić miejsca w \"kolejnym dziecku\" wójta. Głęboko wierzę, że to ostatnia kadencja tego człowieka.

    Mieszkanka gminy


    2024-04-22 09:40:26
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    No i fikołki się skończyły i wszystko na ostatnią chwilę . A smród po szkieletorze przy wieży pozostał dalej

    Zdzysk


    2024-04-22 08:40:38

Reklama