Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Joga nad jeziorem cieszy się popularnością (zdjęcia)


Za nami pierwsze zajęcia jogi w duchu slow city. Odbyły się one na trawie, nad jeziorem w Szczytnie, a poprowadziła je Monika Duszkiewicz. Kolejne spotkania miłośników jogi zaplanowano na: 14, 21 i 28 sierpnia. Start godz. 8.Joga jako filozofia powstała w Indiach wiele tysięcy lat temu. Jej podstawowym celem i kamieniem węgielnym jest stworzenie jedności między ciałem, umysłem i duszą. Aby osiągnąć tę harmonię, joga kładzie nacisk na ćwiczenie równowagi psychicznej i fizycznej oraz promuje metody samorozwoju.

 

Historia jogi jest bardzo ciekawa i sięga tysiące lat wstecz. Już wtedy ludzie pragnęli osiągnąć wewnętrzny spokój oraz odczuwali potrzebę rozwoju sprawności fizycznej. Nic więc dziwnego, że joga do dziś pozostaje nie tylko popularnym sportem, ale również sposobem medytacji oraz – ogólnie rzecz biorąc – sposobem na życie. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, postanowiliśmy przywołać kilka dat i wydarzeń związanych z historią jogi:

 

    Trudno dokładnie określić, kiedy zaczęto uprawiać jogę i kiedy dokładnie powstała. Niektórzy historycy twierdzą, że najstarsze źródła wskazują na praktykowanie tej filozofii w Indiach już w okresie 3300 - 1300 p.n.e. Można jednak przypuszczać, że miało to miejsce na długo przed pierwszą wzmianką o niej na piśmie.


Reklama

    Filozofia jogi ewoluowała przez tysiąclecia, aż indyjski uczony imieniem Patańdżali podsumował jej najważniejsze mądrości. Dokładne daty urodzin i śmierci Patańdżalego nie są znane. Uważa się, że żył między II wiekiem p.n.e. a IV wiekiem naszej ery. Uznawany jest często za ojca jogi, a jego 194 wersety (jogasutry) są do dziś podstawą znanego u nas systemu jogi.

    Dopiero między VI a XV wiekiem naszej ery rozwinęła się hatha joga, czyli seria ćwiczeń fizycznych, jakie znamy dzisiaj.

    Kiedy Zachód odkrył Indie w XIV wieku, jogę przypisywano wierze hinduskiej i dlatego uważano ją za „pogańską”. W czasach angielskiego kolonializmu, czyli do końca XIX wieku, praktykowanie jej było zakazane.

Joga a zdrowie - dwójka partnerów podczas ćwiczeń jogi w domu.

    Zmiana nastawienia zachodnich cywilizacji do jogi nastąpiła dopiero pod koniec XIX wieku. W 1893 roku w Chicago odbyło się spotkanie, które podjęło próbę stworzenia globalnego dialogu wyznań, nazwano je: Światowym Parlamentem Religii. Hinduizm reprezentował Swami Vivekananda. Jego wystąpienie okazało się tak dobre, że zachodni świat pierwszy raz przychylnie spojrzał na te poglądy. Poprzez swoje wykłady w USA i Anglii uświadomił wielu ludziom czym naprawdę jest praktyka jogi i jakie zdrowotne właściwości ze sobą niesie. Dlatego uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych mistrzów jogi.

Reklama

    W XX i XXI wieku joga zaczęła się szybko rozprzestrzeniać na całym świecie i pojawiły się nowe style, dostosowane do przekonań poszczególnych społeczeństw. W grudniu 2014 roku, z inicjatywy premiera Indii Narendry Modiego, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 21 czerwca Światowym Dniem Jogi.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama