Środa, 7 Czerwiec
Imieniny: Laury, Laurentego, Nory -

Reklama


Reklama

Fundacja Humanus wspiera 13-letniego Huberta Kowalewskiego z Olszyn - stypendium jako szansa na zdrowie i lepsze życie


Humanus Fundacja Czesława Nowakowskiego, znana z organizacji Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Czarnym Piecu, po raz kolejny wsparła mieszkańca naszego powiatu. Tym razem stypendystą fundacji został 13-letni Hubert Kowalewski z Olszyn. Nastolatek otrzymał 7600 zł. Pieniądze pokryją jeden z wielu turnusów rehabilitacyjnych, na które musi jeździć Hubert.Stypendium przyznane przez fundację jest dla Huberta nie tylko wsparciem finansowym, ale także szansą na zdrowie i lepsze życie. Hubert zmaga się od urodzenia z dziecięcym porażaniem mózgowym.

 

- Urodził się, jako wcześniak w siódmym miesiącu – mówi jego tata Grzegorz. - Od początku swojego życia jest rehabilitowany. Rok temu przeszedł operację nogi.

 

Dzięki tej wyjątkowej opiece Hubert znakomicie się rozwija. Jego pasją to komputery.

 

- Gry, informatyka, ale lubię też dużo czytać – mówi dziennikarzowi „Tygodnika Szczytno” o swoich zainteresowaniach.

 

Hubert od 13 lat korzysta z rehabilitacji w Stawnicy koło Złotowa. Rocznie musi przebyć nawet 5 turnusów. Koszt jednego 2-tygodniowego to w tej chwili aż 7600 zł.


Reklama

 

- Nie ma co ukrywać, że takie pieniądze trudno uzbierać – mówi jego tata. - Dlatego pomoc, którą otrzymaliśmy właśnie od fundacji Humanus i pana Czesława Nowakowskiego jest ogromna. Bardzo dziękujemy za to wsparcie.

 

Fundacja nie przekazała rodzinie pieniędzy do reki, a opłaciła turnus rehabilitacyjny Huberta.

 

- Zawsze tak robimy, bo wówczas nie ma kłopotów rozliczeniowych – wyjaśnia pan Czesław. - Pieniądze pochodzą głównie z licytacji obrazów podczas plenerów w Czarnym Piecu. Fundację powołam w 2017 roku. Człowiek musi dorosnąć, aby zacząć pomagać innym, wyciągnąć dłoń. Ale od razu dodam, że nie byłoby to możliwe w pojedynkę. Wokół jest mnóstwo ludzi, którzy chcą pomagać.

 

Plener Malarski w Czarnym Piecu odbywa się od 2008 roku. Artyści, którzy biorą w nim udział zgodzili się oddawać po jednej swojej pracy właśnie na licytacje, które mają wspomóc fundację.

Reklama

 

Do tej pory fundacja miała trzech stypendystów, jednego rocznie. W tym roku będzie dwóch. Kolejnego poznamy jesienią. Fundacja wspiera wyłącznie mieszkańców powiatu szczycieńskiego.

 

Stypendystów wybiera specjalnie kolegium złożone między innymi z Czesława Nowakowskiego, Jarosława Matłacha (starosty szczycieńskiego), czy Sławomira Ambroziaka (wójt gminy Jedwabno). Ale wśród przyjaciół fundacji jest zdecydowanie więcej osób, między innymi mieszkańcy Czarnego Pieca, prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie Krzysztof Karwowski, Elżbieta i Szczepan Worobiejowie, czy były wójt gminy Włodzimierz Budny.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama